Není vždy špatné půjčit si peníze na splnění snu

Globus Financí úvěry 2

Úvěr. Děsivé slovo, které zkomplikovalo mnoha lidem jejich životy. Je to ale úvěr, kdo může za ony problémy nebo to je lidský faktor, kterému se dá vyvarovat?

Od dětství nám rodiče, prarodiče či učitelé vtloukali do hlavy, že „když na to nemám, tak si to nekoupím“. Přístup to je určitě moudrý, ale dá se ještě vůbec aplikovat i v dnešní době? Kdybychom se podle něj měli řídit, tak 90 % lidí žije do konce života v nájmu a velké procento dalších jezdí pouze v MHD, protože by si nemohli koupit ani auto.

Bankovní úvěr je finanční služba, kdy si člověk půjčí peníze od banky. Je povinen každý měsíc splácet předem danou výši splátky, peníze musí těmito splátkami splatit do určitého data a bance za to náleží předem daný úrok. V překladu to znamená, že vám dá banka peníze a vám následně každý měsíc odejde z účtu splátka do doby, než peníze i s úrokem doplatíte.

Co když se ale něco zvrtne?

Znáte to, životní osudy jsou nevyzpytatelné a může se stát, že se zraníte, budete na nemocenské, anebo dostanete výpověď a nebudete schopni úvěr splácet. Při sjednávání úvěru je dobré pamatovat na základní pravidla, která vás mohou v této situaci zachránit. Zaprvé je důležité úvěr sjednávat u důvěryhodné banky, nejlépe té své. Ne u společnosti, která se živí pouze poskytováním vysoce nevýhodných úvěrů.

Zadruhé je dobré zvolit si nízkou splátku. Proč? V případě výpadku příjmu vám nízká splátka nezatíží tolik rozpočet jako vysoká. Zároveň do úvěru můžete kdykoliv vložit mimořádnou splátku, popř. úvěr splatit. Je proto dobré si zvolit nízkou splátku a případné další peníze na splácení úvěru si odkládat jinde. Jakmile je nastřádáte, můžete úvěr doplatit. V případě, že vám vypadne příjem, nedostanete se tak snadno do problémů.

Třetí a stejně důležitý bod je pojištění. Pojištění úvěru pokrývá všemožné důvody, které by mohly ohrozit včasné splácení. Stojí o pár stovek měsíčně víc, a přitom vás v nenadálé životní situaci dokáže zachránit. Je jednoduché odmítnout pojištění v době, kdy překypujete zdravím, máte dobrou práci a po podpisu úvěru si splníte jeden ze svých snů. Nic ale není napořád a až budete pojištění potřebovat, může být pozdě. Dluhová spirála je poté velmi rychlá a dostatečně zamotaná, aby se z ní člověk snadno nedostal.

Je velká hloupost plnit si sen za pomoci úvěru?

Není. A proč? Život je příliš krátký. Ano, je super si plnit sny jen s pomocí vlastních našetřených peněz, ale podívejme se na to z jiného úhlu pohledu. Bez hypotéky si v dnešní době skoro nikdo nebude moci dovolit vlastní bydlení. Díky vysoké inflaci bude vše zdražovat a člověk těžce bude šetřit třeba na auto. Navíc pokud si každý měsíc odložíme třeba tři tisíce z výplaty, na auto si našetříme až za několik let. Během té doby ho možná budete mnohem víc potřebovat, inflace vám bude našetřené peníze požírat na účtu, a jakmile se vám třeba pokazí nějaký domácí spotřebič, peníze na auto budou to první, na co sáhnete.

Ano, člověk by se měl při rozhodování o úvěru řídit selským rozumem a vědět, proč danou věc chce. Není dobrý krok si půjčit na dovolenou, rok splácet úvěr a následně si vzít další úvěr na další dovolenou a takto se točit pořád dokola. Ale třeba vlastní bydlení je výhodnější než bydlení v nájmu. Nový automobil je ekonomičtější než neustále placení oprav na starém. Stačí se jen zamyslet, zda úvěr není jen rozmar a při jeho sjednávání se řídit třemi zásadními radami zmíněnými výše. Díky tomu si můžete splnit sen, a přitom v klidu spát.