K čemu slouží kontokorent? A jak s ním zacházet, abychom se nedostali do potíží?
Kontokorent je doplněk u běžného účtu, který vám umožní „jít do mínusu“. To znamená, že když nebudete mít dostatek svých prostředků na účtu, budete moci vybírat či platit penězi banky do předem zvoleného limitu. Kontokorent není u účtu automaticky, musíte si o něj zažádat, jelikož se jedná o úvěrový produkt. Z pravidla musíte být starší 18 let a mít pravidelný příjem. U žádostí na nízký limit se často příjem ani nedokládá.
Výhody kontokorentu popisují i účel, za kterým byl vytvořen, a to pokrytí nenadálých výpadků příjmu. Laicky řečeno, pokud by se vám opozdila výplata, měli jste trvalé příkazy, které se musí uhradit a na účtu nedostatek peněz, kontokorent je od toho, aby vám s tímto problémem pomohl. Jakmile vám výplata přijde, kontokorent se automaticky doplatí (pokud jste nevyčerpali víc peněz z kontokorentu, než obdržíte formou výplaty.) Funguje to tedy jako takový hrníček s dvojitým dnem, který se výplatou dolévá.
Disponibilní zůstatek na účtu je často zobrazován i s limitem kontokorentu.
Nevýhod má kontokorent celou řadu. Vysoká úroková sazba značí, že by se kontokorent neměl využívat dlouhodobě, ale opravdu jen v případě nutnosti a krátkodobě. Úroková sazba bývá často i v řádu desítek procent ročně. V některých bankách se platí poplatky za vedení kontokorentu, či dokonce za každou transakci, pokud zrovna kontokorent využíváte. Další nevýhodou a taky trochu pastí na klienty je disponibilní zůstatek na vašem účtu. Ten je často zobrazován i s limitem na kontokorentu, a tak ho člověk může začít využívat, i když si tuto skutečnost neuvědomí. Tím, jak je kontokorent dostupný, tak mnoho lidí svádí k užívání.
Člověk ho doplatí jednou, ale na konci měsíce mu opět bude chybět část výplaty, která splatila minulý měsíc kontokorent. Využije tedy kontokorent znovu a znovu a tím se dostane do dluhové spirály. V případě, že má pak člověk ještě jiné úvěry, či velmi vysoký limit na kontokorentu, může se dostat do vážných splátkových problémů.