Hypotéka nyní? Ano, či ne?

Globus Financí hypotéka

Zvyšování hypotečních sazeb je noční můrou mnoha lidí. Těch, co už hypotéku mají a nyní jim končí fixace, či těch, co zvažují koupi nemovitosti. Je dobrý krok čekat, až se hypoteční sazby sníží? Nebo už je nyní pozdě?

Doba levného bydlení je bohužel za námi. Jednou možná znovu nastane, ale většina predikcí se shoduje na jediném scénáři, a to na tom, že vlastní bydlení bude zdražovat natolik, až si ho bude moci dovolit jen málokterý Čech. V první polovině roku 2021 se hypoteční sazby pohybovaly v průměru okolo 2 %. V listopadu 2021 to už bylo 2,7 %.
„Soudě podle zkušeností z minulých let lze očekávat, že průměrná sazba z nových hypoték dosáhne během příštího roku úrovní lehce nad čtyřmi procenty, kde už pak zůstane,“ řekl v prosinci 2021 analytik České spořitelny Michal Skořepa. Nemůžeme se ale spolehnout, že se hypoteční sazby zastaví na hodnotě 4 %. Za posledních 15 let byly nejvyšší hypoteční sazby v období ekonomické krize, a to až na hodnotě 5,82 %.

Nejde jen o výši úroků!

Jak je už zmíněno výše, mnoho lidí řeší pouze výši úrokových sazeb. Nedochází jim ale, že se u žádostí na financování bydlení hypotékou posuzují i jiné parametry. A dané parametry se rozhodla ČNB od 1.4. 2022 změnit. Žadatele rozdělila do 2 skupin – věku do 36 let a věku nad 36 let.
A jaké budou nové posuzovací parametry?
DTI – neboli maximální zadluženost vůči ročnímu příjmu. Lidé do 36 let věku si budou moci půjčit maximálně 9,5násobek svého ročního příjmu. Lidé nad 36 let pouze 8,5násobek.

DSTI – neboli maximální zadluženost vůči měsíčnímu příjmu. Lidé do 36 let věku budou moci splácet na všech svých úvěrech dohromady maximálně 55 % svého měsíčního příjmu. Lidé nad 36 let pouze 45 %.
LTV – neboli vlastní zdroje. 20 % bude minimální částka, kterou budete potřebovat. Nadále budou existovat výjimky na částku alespoň 10 %, ale to bude velmi ojedinělé a za přísných podmínek. Zároveň je nutné zmínit, že mnoho bank začalo brát kvůli covidu-19 ohledy na odvětví, ve kterém člověk pracuje. Lidé, pracující v cestovním ruchu, gastronomii apod. jsou bráni jako rizikové povolání, a ne vždy jim může být hypotéka schválena.

Řešení?

Jedna možnost je čekat. Čekat, až se časy zlepší, nemovitosti i materiál zlevní a spadnou sazby hypoték. Zní to ale spíše jako sen než jako predikce.
Druhá možnost je nečekat. Nemovitosti nepřibývají, naopak je poptávka vyšší než nabídka. Zvyšují se sazby a bohužel se i zhoršují parametry pro posuzování hypoték. V případě, že se bojíte, abyste nyní na výši úrokových sazeb neprohloupili, je možnost dát si na hypotéku nižší fixaci. Je ale velmi pravděpodobné, že se vám toto rozhodnutí nevyplatí a v budoucnu, až vám fixace skončí, budete litovat.
Summa summarum se všichni ekonomové shodují na jednom. Nemovitosti nezlevní. Bude jich ubývat a v budoucnu se lidé budou muset uchýlit k bydlení v nájmu, popř. k bydlení v několika generačních domech se svým příbuzenstvem. Jaká možnost se zamlouvá vám? Počkat a riskovat tuto možnost, anebo do toho jít okamžitě a mít jistotu vlastního bydlení?